Medaljregn över LK Roslagen vid VSM

Idag, fredag, inleddes VSM i ett blåsigt Högby på Öland och LK Roslagen hade fem starter redan denna första dag vilket  resulterade i fyra medaljer, varav två guld!

Första löpare från klubben att tävla var Andrè Mohalland som vann 800m i Män 35 övertygande på 2.01,18 vilket är nytt klubbrekord och klubbens första SM-guld. André berättar på telefon att det gått bra på träningen senaste veckan, men blev ändå förvånad över att tiden blev så bra trots det extremt blåsiga vädret. 

Klubbens andra guldmedalj tog Anna Lindh på 5000m i klassen kvinnor 40. Jörgen Lindh berättar per telefon att Anna sprang själv i täten hela loppet och kunde svara starkt sista varvet när konkurenter närmade sig och kunde vinna med betryggande marginal med tiden 19.24,68, vilket även är nytt klubbrekord i K 40.

Roland Jansson upprepade sin fina form från Nordiska mästerskpen för några veckor sedan genom att ta silver på 800m i Män 65 på tiden 2.40,87. 

Roland kommer ha fler medaljchanser under VSM-helgen, då han i morgon, lördag, kommer att tävla på 1500m och på söndag 400m.

Familjen Lindhs andra medalj för dagen stod Annas make Jörgen Lindh för genom att vinna brons på 5000m i Män 45, tiden blev 18.46,47.

En fin fjärdeplats tog Mikael Tennare på 5000m i Män 55 vilket även gav klubben ytterligare SM-poäng.


/Isabell Ahlström

Nyhetsarkiv

Senaste nyheter