Resultat Norrtälje Stadslopp 2018

Klicka på denna länk för att ladda ned resultaten i PDF-form.

NORRTÄLJE STADSLOPP 28 JULI 2018 - Resultatlista

Resultatlista

1 - Män, tävling och motion 5.000 m

Placering Startnr Förnamn Efternamn Födelseår Klass Förening Resultat
1 68 Mohamad Reza 1989 Spårvägens FK 14:53.9
2 64 Otto Kingstedt 1994 Huddinge AIS 14:58.7
3 67 Archie Casteel 1996 Spårvägens FK 15:21.4
4 1 Joakim Eriksson 1992 Spårvägens FK 15:47.2
5 9 Emil Ohlsson 1995 Löparklubben Roslagen 15:56.6
6 62 Linus Johansson 1991 IF Mantra Sport 16:30.6
7 4 Dennis Olsson 1997 Spårvägens FK 16:37.2
8 3 Daniel Alemu 1997 Spårvägens FK 17:00.6
9 42 Marcus Gustafsson 1988 Spårvägens FK 17:04.5
10 7 Tomas Jennerstål 1974 Löparklubben Roslagen 17:12.5
11 70 Thomas Pechhacker 1983 FK Studenterna 17:20.6
12 8 André Mohalland 1982 Löparklubben Roslagen 17:30.6
13 48 Herman Degselius 1973 FK Studenterna 17:44.7
14 35 Daniel Steinbock 1996 Löparklubben Roslagen 18:01.1
15 33 Axel Strömsöe 2000 Löparklubben Roslagen 18:02.9
16 36 Hugo Sandebjer 1982 18:08.4
17 10 John Larsson 1999 Löparklubben Roslagen 18:22.5
18 52 Christoffer Nordenlöw 1985 Stockby runners 18:26.3
19 59 Martin Hammar 1995 Löparklubben Roslagen 18:51.5
20 39 Jimmy Öhman - Österfärnebo IF 18:56.9
21 37 Jens Karlsson 1978 FK Studenterna 19:10.3
22 71 Daniel Fransson 1979 Löparklubben Roslagen 19:18.4
23 31 Tim Slättengren 1989 Astra Zeneca IF 19:23.9
24 40 Daniel Lindgren 1991 Mantra Sport IF 19:25.3
25 56 Oscar Jerlin 1981 Spånga 19:35.1
26 61 Rasmus Wäsbom 1994 19:36.5
27 6 Viktor Karell 2003 Löparklubben Roslagen 19:43.0
28 13 Stefan Johansson 1969 Löparklubben Roslagen 19:46.0
29 14 Jerker Rosander 1974 Löparklubben Roslagen 20:02.0
30 41 Joakim Petersson 1962 Turebergs FK 20:27.8
31 63 Jesper Rönn 1987 20:31.0
32 16 Axel Sved 1997 Löparklubben Roslagen 20:58.9
33 2 Roger Reinhold 1961 Spårvägens FK 20:59.5
34 57 Goliat Malm 2004 Rotebro 21:12.8
35 43 Eric Hannerz-Edmark 1990 21:47.0
36 18 Daniel Severin - Roslagen SOL IF 21:53.0
37 46 Johan Korsvik 1976 Junosuando Ik 22:03.8
38 5 Oscar Karell 1991 Löparklubben Roslagen 22:21.5
39 15 Roland Jansson 1952 Löparklubben Roslagen 22:32.7
40 45 Gunnar Gudmundsson 1955 Hägersten 22:52.9
41 21 Patrik Göthlin - Roslagen SOL IF 23:15.2
42 17 Sergio Lopez Ramos - Löparklubben Roslagen 23:18.1
43 58 Niclas Malm 1974 Rotebro 23:43.9
44 26 Gustav Allard 1976 Norrtälje 24:01.1
45 47 Robert Nilsson 1980 Östervåla 24:11.7
46 25 Tommy Hellsved 1982 Riflex AB 24:24.6
47 24 Daniel Mähl 1982 Riflex AB 24:26.9
48 20 Ekk Logren - Roslagen SOL IF 25:28.3
49 38 Mirza Zametica 1975 Norrtälje 25:50.4
50 29 Emil Glassel - Snasa 26:22.1
51 28 Christer Naesenius - Åkersberga 26:28.4
52 12 Erik Wikström 1964 Löparklubben Roslagen 27:11.9
53 73 Tobias Lindqvist 1974 Norrtälje 27:19.3
54 69 Anders Kingstedt 1959 Huddinge AIS 27:19.7
55 27 Staffan Allard - Norrtälje 27:45.6
56 11 Anders Åberg 1965 Löparklubben Roslagen 29:14.3
57 65 Linus Åberg 2002 Uppsala 29:14.8
58 72 Tommy Wallen.. 1945 Vallentuna FK 29:56.1
59 49 Aleksi Törnqvist 2009 31:30.4
60 60 Anders Kroon 1974 Löparklubben Roslagen 31:31.2
61 32 Göran Husén - 33:34.3
62 34 Jörgen Eriksson Syllgård - Gemet 43:36.8
63 22 Darek Lekander - Roslagen SOL IF 52:12.8

2 - Kvinnor, tävling och motion 5.000 m

Placering Startnr Förnamn Efternamn Födelseår Klass Förening Resultat
1 101 Jessica Österberg 1981 Spårvägens FK 18:09.1
2 131 Dace Landström 1983 Vallentuna FK 18:58.1
3 135 Susanna Sjögren 1984 19:10.2
4 109 Karin Hübinette 1978 Löparklubben Roslagen 20:03.8
5 104 Carola Eriksson 1981 Löparklubben Roslagen 20:06.2
6 126 Rebecka Zimdahl 1981 Club Atletico Lögla 20:51.1
7 136 Maja Gustafsson 1971 Hässelby SK 21:27.0
8 137 Monica Kingstedt 1961 Huddinge AIS 22:05.9
9 107 Marianne Smedmark 1974 Löparklubben Roslagen 22:13.5
10 133 Camilla Rosen 1988 FK Studenterna 22:32.7
11 106 Jennie Sandberg 1970 Löparklubben Roslagen 22:39.3
12 108 Helena Mägi 1980 Löparklubben Roslagen 22:42.9
13 112 Elin Holst 1972 Holst Performance 23:25.5
14 114 Erika Sydow 1980 Sollentuna 24:00.0
15 119 Linnea Kroon 2003 Löparklubben Roslagen 24:05.2
16 134 Ann-Sofie Svärdh Kullin 1968 Carnegie IF 24:22.6
17 117 Lotta Ottosson 1965 Uppsala LK 24:25.9
18 125 Micaela Eriksson 1976 Löparklubben Roslagen 24:54.1
19 129 Emma Johansson 1988 DNF 5K 26:17.7
20 138 Anita Sjöblom 1967 Skebobruk 27:06.5
21 105 Sara Nyström 1996 Löparklubben Roslagen 27:42.9
22 130 Sabina Landström 2006 Vallentuna FK 27:53.2
23 132 Katrin Walter 1975 28:16.3
24 116 Ewa Wahlberg - Uppsala LK 29:33.8
25 111 Helene Vivenius 1966 Löparklubben Roslagen 30:22.9
26 124 Lisa Kroon 2006 Löparklubben Roslagen 31:17.5
27 123 Johanna Krumlinde 1987 Bro 32:45.6
28 127 Niki Bergman 1978 33:29.5
29 128 Annika Kroon 1972 Löparklubben Roslagen 34:36.8
30 120 Annelie Johansson - Gemet 43:36.6

3 - Pojkar 15, födda 2003-2004 900 m

Placering Startnr Förnamn Efternamn Födelseår Klass Förening Resultat
1 350 Goliat Malm 2004 Rotebro 03:07.39

4 - Flickor 15, födda 2003-2004 900 m

Placering Startnr Förnamn Efternamn Födelseår Klass Förening Resultat
1 331 Linnea Kroon 2003 Löparklubben Roslagen 03:17.99

5 - Pojkar 13, födda 2005-2006 900 m

Placering Startnr Förnamn Efternamn Födelseår Klass Förening Resultat
1 352 Grim Malm 2006 Rotebro 03:33.94

6 - Flickor 13, födda 2005-2006 900 m

Placering Startnr Förnamn Efternamn Födelseår Klass Förening Resultat
1 332 Lisa Kroon 2006 Löparklubben Roslagen 03:45.70

7 - Pojkar 11, födda 2007-senare 500 m

Placering Startnr Förnamn Efternamn Födelseår Klass Förening Resultat
1 302 Leandro Peirera Eriksson 2008 Löparklubben Roslagen 01:43.75
2 348 Lukas Stenbäck 2007 Rånäs 4H 01:46.64
3 353 Karl Pell 2009 01:56.04
4 304 Ivar Lundstedt 2010 Saigon 02:04.05
5 55 Alexander Harning 2011 Estuna IF 02:13.63
6 305 Axel Lundstedt 2013 Saigon 02:42.42
7 303 Karl Hübinette 2012 Löparklubben Roslagen 02:54.07
8 334 Eliott Walfridsson 2011 Papricaklubben 02:56.28
9 326 Johan Johansson 2013 Papricaklubben 03:04.85
10 333 Laurence Asp 2013 Papricaklubben 03:12.50
11 330 Edvin Elgemark 2013 Papricaklubben 03:15.37
12 315 Viktor Lilja 2012 Estuna IF 03:16.83
13 347 Albert Björk Jerlin 2014 Spånga 03:30.98
14 325 Adam Johansson 2015 Papricaklubben 03:44.09
15 54 Benjamin Harning 2014 Estuna IF 03:44.48
16 335 Niko Törnqvist 2014 03:46.10
17 323 Alve Widnersson 2014 Papricaklubben 03:55.08

8 - Flickor 11, födda 2007-senare 500 m

Placering Startnr Förnamn Efternamn Födelseår Klass Förening Resultat
1 311 Haylie Peirera Eriksson 2010 Löparklubben Roslagen 02:07.67
2 343 Meja Söderberg 2009 Papricaklubben 02:11.97
3 336 Johanna Jansson 2009 Papricaklubben 02:17.20
4 309 Vera Sydow 2010 Papricaklubben 02:20.65
5 310 Kerstin Hübinette 2008 Löparklubben Roslagen 02:24.25
6 351 Bella Malm 2011 Rotebro 02:24.87
7 328 Freja Widnersson 2011 Papricaklubben 02:26.46
8 312 Emelie Ahlström 2013 Löparklubben Roslagen 02:28.02
9 355 Vera Pell 2011 02:37.76
10 346 Nora Björk Jerlin 2011 Spånga 02:45.58
11 345 Lisen Johansson Gropman 2011 Rånäs OK 02:46.85
12 341 Julia Walfridsson 2009 Papricaklubben 02:58.50
13 342 Erika Walfridsson 2009 Papricaklubben 03:05.32
14 308 Astrid Sydow 2013 Papricaklubben 03:08.08
15 340 Leockadi Asp 2009 Papricaklubben 03:12.14
16 339 Lemoni Asp 2011 Papricaklubben 03:13.58
17 317 Alma Zametica 2011 Papricaklubben 03:16.09
18 329 Esther Rosander Eriksson 2014 Löparklubben Roslagen 03:24.04
19 338 Adéle Karlsson 2013 Papricaklubben 03:30.90
20 349 Alice Broberg 2014 Strängnäs 03:34.24
21 344 Estrid Johansson Gropman 2014 Rånäs OK 03:36.43
22 320 Elsa Bjurman 2014 Papricaklubben 03:42.77
23 327 Nina Johansson 2011 Papricaklubben 03:59.28
24 337 Elvira Heljeback 2014 Papricaklubben 04:03.08
25 321 Elvira Elgemark 2015 Papricaklubben 04:42.89
26 354 Ivar Andersson Kratt 2015 04:53.25